Mükemmel Axis görüntü kalitesi

Görüntü kalitesi herhangi bir kameranın en önemli özelliklerinden biridir. Surveillance ve izleme uygulamaları için en önemli özelliklerden biri olan görüntü kalitesi,canlı görüntülerin önem kazandığı uygulamalarda daha da ön plana çıkar.

Network kameralar için özel görüntü işleme işlemcileri geliştirmek ve çok detaylı algoritmalar oluşturmak suretiyle, görüntü kalitesi mevcut fiyatlarla daha önce düşünülemiyecek kadar yüksek seviyelere ulaşmıştır. Sayısal teknoloji, ortak teknoloji olup analog çözümlerin yerini almaya başladıkça, video sıkıştırma tekniği ve yüksek çözünürlük gibi alanlarda daha da yeni, gelişmiş çözümler yer alacak, fakat mükemmellik ve başarı, tartışmasız, ilk görüntü bilgisinin nasıl elde edilip işlenileceğine bağlı olacaktır.

Surveillance ve uzaktan izleme amacı ile kullanılan ve network kameraların en hızlı büyüyen bölümünü oluşturan kameralarda görüntü kalitesini etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Axis 1996’da network kameralar için standardları oluştururken, daha başlangıçta, gelişmiş görüntünün doğru olarak olarak elde edilmesi ihtiyacını tanımladı. Takip eden yıllar boyunca Axis, mükemmel görüntü kalitesi yaratma çalışmalarını sürdürdü. Mükemmel görüntü kalitesi kullanıcıların; görüntülerdeki değişiklikleri ve detayları daha yakından takip edebilmesini, insanların ve ortamların güvenliği için daha iyi ve hızlı karar vermesini otomatik analiz ve alarm özelliklerinin daha kesin kullanımını (yüz tanımlama gibi) ile daha az hatalı çözümler oluşturmasını sağlar.

Ne tür görüntü kalitesi özellikleri aramalıyım?

Analog kameralardan farklı olarak sayısal kameralar görüntü işleme gücüne sahiptirler. Bu özellik sadece görüntüyü elde edip, dönüştürmek için değil, sayısal olarak yönetip, network ortamında iletmek amacı ile sıkıştırmak için de kullanılır. Görüntü kalitesi oldukça değişebilir, optik ve görüntü sensörünün seçimine, mevcut işleme gücüne, görüntü işlemcisi içinde yer alan algoritmanın karmaşıklığı ve seviyesine bağlıdır. Özetlemek gerekirse özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar:

Hangi tip görüntü sensörü?

İki tip sensör vardır: CCD (Charged Coupled Device) ve CMOS (Complementory metal oxide semiconductor). CCD sensörler özellikle kamera endüstrisi için geliştirilmiş teknolojiyi kullanarak üretilirken CMOS sensörler bilgisayarlarda kullanılan devreleri üretmek için kullanılan teknolojiyi kullanarak üretilirler. Günümüzün yüksek kaliteli kameraları genellikle CCD sensörleri kullanmaktadır. Gerçi gelişmiş CMOS sensörler arayı kapamakla birlikte hala, yüksek görüntü kalitesi gerektiren kameralar için uygun değildirler.

Az ışık yetenekleri

Bir kamera yüksek ışıklı, aydınlık ortamlarda kabul edilebilir neticeler verebilir, ama tipik bina için uygulamalarında uygun olmayabilir.

Lens değişimi

İyi kalite lensler daha iyi görüntü verirler. Pek çok profesyonel kameralar C veya CS monte diye adlandırılan lensleri kullanırlar. Bazı lensler dinamik kapsama alanını arttırmak için otomatik-iris özelliğine sahiptirler.

Görüntü çözünürlüğü

Daha yüksek çözünürlük daha çok detay demektir. Günümüzdeki kameralar megapixel sensörlere sahiptirler. Böylelikle daha fazla detay içeren görüntüleri yakalayarak, TV standardlarında kullanılan çözünürlük ile sınırlı kalan analog CCTV kameralarının görüntü kalitesini devre dışı bırakmak söz konusu olmuştur.

Görüntü büyüklüğü (KB) ve band genişliği gereksinimleri

Sayısal kameralar görüntü sıkıştırma tekniklerini kullanırlar. Yüksek kaliteli görüntüler ile daha az band genişliğini kullanılan sıkıştırılmış görüntüler arasında tercih söz konusudur. JPEG standardı mümkün olan en yüksek kalitede görüntüyü elde etmek için kullanılırken, MPEG daha düşük band gereksinimleri için uygun hale getirilmiştir.

Hareket eden cisimlerin görüntülerini doğru olarak yakalayabilme yeteneği

İyi ışık hassasiyetine ilave olarak aranılması gereken diğer önemli bir özellik progressive scan özelliğidir. Progressive scan özelliğine sahip kamera, interlaced video tekniğini kullanan kameralarda oluşan “saw”, tırtıklı görüntü problemini yaşamaz. Interlace video tekniği hareket eden objelerin görüntü frekansını zenginleştirmek için TV’lar ve klasik analog CCTV kameralarda kullanılan bir tekniktir. “saw”, tırtıklı görüntü problemi görüntü dondurulduğunda ortaya çıkar. Örnekler için tıklayınız

İlave görüntü zenginleştirme özellikleri

Görüntü işleme işlemcisinin görüntü renklerini, keskinliğini, parlaklığını ve siyah beyaz ayarını dengeleyen dahili özellikleri.

Axis’in görüntü kalitesi niçin mükemmeldir ?

Axis network kamera ürünlerinin ilk geliştirildiği günden beri bu alanda aktif bir üretici olup, ilk günden bu güne kadar çok sayıda görüntü zenginleştirme tekniklerini oluşturmuş ve patentlerini almıştır. Kaliteli görüntüler sunan “network sunucuları” pazarında lider olan Axis’in hedefi, bu pazara daha da çok odaklanıp yaratıcı yeni ürünler geliştirmek ve pazar liderliğini sürdürmektir. Teknik açıdan Axis’in Mükemmel Görüntü Kalitesi üç temel unsura dayanmaktadır:

Gelişmiş işaret işleme, görüntü zenginleştirme algoritmaları ve sıkıştırma teknolojileri.

Özel olarak dizayn edilmiş görüntü işleme ve network kontrol işlemcileri.

Dikkatli ve özenli bir şekilde en son teknolojiye uyan görüntü sensörlerini ve lenslerini seçip, kullanma.

Anlatıldığı gibi Axis kameralar, aynı fiyat mertebesindeki kameralar arasında dünyanın en iyi görüntü kalitesine sahiptirler. Şüphesiz bunu ifadenin doğruluğunu kanıtlamak ve Axis’in mükemmel görüntü kalitesini görmek için en iyi yöntem bir Axis network kamerası kurup test etmektir.