Güvenlik amacı ile kurulan ve kullanılan IP kameralar her geçen gün gelişerek HDTV çözünürlüğü sağlayabilir hale gelmiştir. Gelinen bu son noktada ses desteği sayesinde kurulmuş olan kameraların bulunduğu Belediyelerde meclis salonu , ihale salonu gibi mekanlarda ilave olarak hiç bir sistem kurmadan, bu mekanlardan istenildiği zaman internet sayfası üzerinden canlı yayın verilebilinmektedir. Bu durum bu mekanlarda kurulacak ekipman maliyetlerinden tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda mekana kurulan bu ekipman yer kaplamakta ve bu ekipmanların işletmesini sağlayan birde teknik ekibin sürekli salonda bulunması zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır.

IP kamera ile canlı yayın sisteminde kullandığımız Axis IP kameralar sayesinde yüksek çözünürlükte , mükemmel kalitede görüntüyü konun ve kurumun ihtiyacı doğrultusunda ölçeklenerek yapılan yayın izleyiciye ulaşmaktadır.Sistem bileşenleri en az bir adet IP kameranın montajı yapıldıktan sonra, bu kamera dan gelen video akışının datacenter da konumlandırlmış yüksek hızda internet bağlantısına  sahip sunucular üzerinden yayınlanmasından meydana gelir. Bu çözümde IP kameranın bulunduğu yerde sadece standart 1 mbit yükleme hızına sahip ADSL bağlantısı veya buna eşdeğer bir kurumsal bağlantı yeterli olmaktadır. Yüksek internet bağlantısını kameranın bulunduğu yerde sağlamak çok maliyetli ve bakım gerektiren bir husutur. Bu çözüm bu maliyeti ortadan kaldırmaktadır. Öte yandan yüksek internet bağlantısı ile birlikte kullanılan yüksek başarımlı sunucuların da internet yayını yapılan noktada bulunması zorunluluğu bu çözümde ortadan kalkmıştır.

Örneğin bir belediyenin coğrafi olarak  farklı yerlerde konumlanmış binalarından gelen görüntüleri binalarda bulunan standart İnternet bağlantıları kullanılarak yayın sunucularına aktarılarak ilgili kameraların canlı yayını sağlanabilir.